UYSAL: UTANÇ VERİCİ...

Demokrat Parti Genel Başkanı Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından hükümetin memur maaşlarına yaptığı zammı utanç verici olarak nitelendirdi. Dün açıklanan 1,94’lük haziran ayı enflasyon oranıyla 2021 yılı ilk altı aylık enflasyon farkı 5,45 olmuş, böylelikle 1 Temmuz 2021 itibariyle memur ve emekli aylıklarında yüzde 8,45’lik bir artış olmuştur. Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, “Memur ve emeklilerine reva görülen bu gülünç miktardaki zam, değil zam, enflasyon kaynaklı memurun kaybı dahi değildir”dedi. “YÜZDE 8,45’LİK ARTIŞ KOMİK VE ALDATICI” TÜİK’in incik-boncuk üzerinden yaptığı TÜFE beyanından yola çıkarak milyonlarca memur ve emeklilerine dayatılan yüzde8,45’lik maaş artışını komik ve aldatıcı bulduğunu kaydeden Genel Başkan Uysal; “Son 1 yılda; Dolar yüzde 46,05 arttı, Euro yüzde 54,50 arttı. Altın (Gram) yüzde 71,33 arttı. Ayçiçek yağı(5 kg.) yüzde 116,04 arttı. Elektrik (kr/kWh) yüzde 30,91 arttı. Doğalgaz (m3/TL) yüzde 23,68 arttı.Gı

11:58:03 | 2021-07-07

Demokrat Parti Genel Başkanı Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından hükümetin memur maaşlarına yaptığı zammı utanç verici olarak nitelendirdi.

Dün açıklanan 1,94’lük haziran ayı enflasyon oranıyla 2021 yılı ilk altı aylık enflasyon farkı 5,45 olmuş, böylelikle 1 Temmuz 2021 itibariyle memur ve emekli aylıklarında yüzde 8,45’lik bir artış olmuştur. Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, “Memur ve emeklilerine reva görülen bu gülünç miktardaki zam,  değil zam, enflasyon kaynaklı memurun kaybı dahi değildir”dedi.

“YÜZDE 8,45’LİK ARTIŞ KOMİK VE ALDATICI”

TÜİK’in incik-boncuk üzerinden yaptığı TÜFE beyanından yola çıkarak milyonlarca memur ve emeklilerine dayatılan yüzde8,45’lik maaş artışını komik ve aldatıcı bulduğunu kaydeden Genel Başkan Uysal; “Son 1 yılda; Dolar yüzde 46,05 arttı, Euro yüzde 54,50 arttı. Altın (Gram) yüzde 71,33 arttı. Ayçiçek yağı(5 kg.) yüzde 116,04 arttı. Elektrik (kr/kWh) yüzde 30,91 arttı. Doğalgaz (m3/TL) yüzde 23,68 arttı.Gıda fiyatlarında Ocak-Mayıs dönemin ise yüzde 13,7 oranında artış yaşandı.Sebze fiyatları ise yüzde 88,7, bakliyat fiyatları son bir yılda yüzde 22,7 diğer gıda fiyatları ise yüzde 15,7 oranında zamlandı.”

“VATANDAŞ SOSYAL VE PSİKOLOJİK OLARAK YIPRANDI”

Uysal; “Vatandaş bir taraftan pandemiye yakalanmamak için mücadele etti, bir taraftan da artan hayat pahalılığı ile boğuştu.Vatandaşlar pandemi sürecinde ekonomik, sosyal ve psikolojik olarak iyice yıpranmışken birde emekli, memur hükümetin açıkladığı komikmaaş zam oranıyla şok oldular. Türkiye’de 5 milyon 964 bini SSK, 1 milyon 654 bini Bağ-Kur, 1 milyon 569 bini emekli sandığı statüsünde olmak üzere toplam 9 milyon 187 bin emekli bulunuyor. Emekliler bu rakamla ülke nüfusunun yüzde 11’ini oluşturuyor. 4 milyonun üzerinde de memur var. Kamuda çalışan işçi ve özel sektörde çalışan milyonlarca da asgari ücretli var. Milyonlarca 2 bin TL’nin altında maaş alan emekli var.Açıklanan hemenflasyon rakamları hem de maaş zam oranları gerçekten anlaşılır gibi değil.Memur maaş zammı açıklanır açıklanmaz 200 gramlık ekmek 2 TL, 90 gramlık simit 2 TL yapıldı. El insaf diyoruz.”

“BU ZAMLA VİCDANLARININ RENGİNİ AÇIKÇA ORTAYA KOYMUŞLARDIR”

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, “Hükümetin elektrik, doğalgaz, gıda ve temel ihtiyaç maddelerine ardı ardına yaptığı zamlar insaf ölçülerini zorlamakta, dar ve sabit gelirli kesimi perişan etmeyi amaçlamaktadır. Hükümetin küresel güçlerin tavsiyelerini hayata geçiren ekonomi politikaları; milyonlarca işçi, memur, emekli, asgari ücretli, çiftçi, küçük esnafı perişan etmiştir. Hükümet açlık ve yoksulluk sınırında kıvranan memurlara reva gördüğü maaş zammıyla vicdanının rengini açıkça ortaya koymuştur. Hükümet iş başına geldiği günden buyana “ekonomide bahar geldi-gelecek’ çarpıtmalarıyla pembe vaatlerde bulunmuş, ancak 20 yılın sonunda dar ve sabit gelirlinin umutlarını söndürmüştür”diye konuştu.
ETİKET :  

Tümü