[animate output image]

TSK'nın GÜNCELLEME FAALİYETLERİ

Türk Silahları Kuvvetlerinin 18 Haziran 2020 faaliyetleri şu şekilde güncellenmiştir.

14:42:26 | 2020-06-19

1. Kara Kuvvetleri Komutanlığı:

a. Hudut Birlikleri Tarafından Yakalanan, Hudutlarda Yasa Dışı Geçiş Yapmaya Çalışan Şahıslar:

(1) Suriye Sınırı: Suriye’den Türkiye’ye yasa dışı sınır geçiş teşebbüsünde bulunan yedi şahıs yakalanmıştır. Yapılan müdahaleler esnasında 390 paket sigara ele geçirilmiştir.

(2) Irak Sınırı: Türkiye’den Irak'a yasa dışı sınır geçiş teşebbüsünde bulunan üç şahıs yakalanmıştır.

(3) İran Sınırı: Türkiye’den İran'a yasa dışı sınır geçiş teşebbüsünde bulunan beş şahıs yakalanmıştır. Yapılan müdahaleler esnasında 1.600 paket sigara ele geçirilmiştir.

(4) Yakalanan şahıslar kolluk kuvvetlerine teslim edilmiştir.

2. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı:

a. Karadeniz’de muhtemel terör ve yasa dışı faaliyetlerin caydırılması ve deniz güvenliğine katkıda bulunmak maksadıyla icra edilen Karadeniz Uyumu Harekâtı kapsamında; üç karakol gemisi, birer korvet ve deniz karakol uçağı keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmiştir.

b. Ege Denizi’nde birer fırkateyn ve karakol gemisi keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmektedir.

c. Doğu Akdeniz’de Türk deniz yetki alanlarında denizde durumsal farkındalığa sahip olmak, deniz güvenliğine katkı sağlamak ve Türkiye Cumhuriyeti’nin deniz yetki alanlarındaki hak ve menfaatlerini korumak maksadıyla icra edilen Akdeniz Kalkanı Harekâtı kapsamında; bir fırkateyn İtalya Deniz Kuvvetleri’ne ait ITS ALPINO fırkateyni ile geçiş eğitimleri icra etmiş; müteakiben Yavuz Sondaj Gemisine refakat görevi, birer korvet, karakol gemisi ve denizaltı keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmektedir.

ç. Birer fırkateyn ve hücumbot; NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2'de (SNMG-2) görevli  TCG SALİHREİS ve İtalya Deniz Kuvvetleri’ne ait ITS VIRGINIO FASAN fırkateynleri ile geçiş eğitimleri icra etmiştir.

d. NATO’ya barış, kriz ve çatışma süreçlerinde kullanılmak üzere sürekli bir deniz yeteneği sağlamak maksadıyla tesis edilen NATO Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu-2’ye (SNMCMG-2) katılmak maksadıyla; bir mayın gemisi keşif ve gözetleme icra ederek Patras/Yunanistan'a intikal etmektedir.
ETİKET :   TÜRK SİLAHLARI KUVVETLERİ

Tümü