MERMER SEKTÖRÜNE ÇÖZÜM YOLLARI

Afyonkarahisar’da, mermer sektörü temsilcileri ve ilgili bürokratlarının katılımı ile ‘Mermer’ Ekonomi Zirvesi yapıldı. Hürriyet gazetesi ekonomi yazarı Noyan Doğan’ın moderatörlük yaptığı zirvede, mermer sektöründeki sorunlar ve çözüm yollar ele alındı.

13:49:28 | 2021-11-13

Afyonkarahisar’da, mermer sektörü temsilcileri ve ilgili bürokratlarının katılımı ile ‘Mermer’ Ekonomi Zirvesi  yapıldı. Hürriyet gazetesi ekonomi yazarı Noyan Doğan’ın moderatörlük yaptığı zirvede, mermer sektöründeki sorunlar ve çözüm yollar ele alındı.

 

Mermer sektöründe Türkiye’nin en önemli merkezlerinden birisi olan Afyonkarahisar’da, mermer sektörü temsilcileri ile ilgili bakanlık bürokratlarının katılımı ile ‘Mermer’ Ekonomi Zirvesi düzenlendi. Termal bir otelde gerçekleştirilen zirveye Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Kalaycı, Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek, AK Parti Milletvekili Ali Özkaya, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, AK Parti İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay, Hürriyet Gazetesi Ekonomi Müdür Sefer Levent, Hürriyet gazetesi ekonomi yazarı Noyan Doğan’ın yanı sıra çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.   Noyan Doğan’ın moderatörlük yaptığı zirvede, mermer sektöründeki sorunlar ve çözüm yollar ele alındı.

DOĞAL TAŞ İHRACATIMIZ 1,7 MİLYAR DOLAR

Zirvede açış konuşmasını yapan ve doğal taş ve mermerde ihracat rakamlarına değinen Bakan Yardımcısı Kalaycı, “2020 yılı bilindiği gibi pandemi döneminin olduğu ve üretimin aksadığı bir yıldır. Bu yıl da bizim doğal taş ihracatımız 1,7 milyar dolar. Bu toplam maden ihracatının yüzde 40’ı. 2021 yılında bu rakamın biz 2 milyar doları geçmesini bekliyoruz. Türkiye’de işlenmiş mermer ihracatını arttırmak için nitelikli, kalifiye elemanın olması gerekiyor. Enerji maliyetleriniz kabul edilebilir, rekabet edebilecek düzeylerde olmalı” şeklinde konuştu.

MERMERİN YÜZDE 5’İ İŞLENEBİLİYOR

Mermer sektöründe verimin çok düşük olduğunu ve sektörde çıkarılan mermerin sadece yüzde 5’nin işlenebildiğini ifade eden Kalaycı, şunları söyledi: “Mermer sektörümüzde verim maalesef düşük, yüzde 5’ler seviyesinde. Yani çıkardığımız ürününün yüzde 5’ini işleyebiliyoruz. Kalan yüzde 95’i ise maalesef atık, kırık ve toz oluyor. Bunun en önemli sebebi bizim jeolojimiz. Bizim jeolojimiz depremsellik barındırıyor ve bu jeoloji mermer sektörü için verimin düşük olmasındaki en büyük sebeplerden birisi. Ama bu alanda yapılabilecek şeyler var. Mermerle ilgilenen iş adamlarımızın çalıştıkları sahaları jeolojik olarak çok iyi bilmeleri gerekiyor. Mesela çatlak ya da kırıklı blokları dik kesmek yerine jeolojiyi iyi bilerek yatay kesmek verimi ciddi oranda arttırır.”

‘ÖVÜNÜYORUZ AMA POTANSİYELİMİZİ BİLMELİYİZ’

Kalaycı, İtalya’nın mermer ihracatından örnekler vererek, doğal taş alanındaki ihracatın arttırılabilir olduğuna işaret etti. Bakan Yardımcısı Kalaycı, sözlerini şöyle sürdürdü: “2019 yılında İtalya’nın ne tür doğal taş ihraç ettiğini ve bundan ne kadar parasal gelir sağladığı raporunu çıkarttık. 2019 yılında biz de İtalya klasında mal satabilmiş olsaydık, gerek tasarım, işçilik, marka anlamında 18 milyar dolarlık bir gelire ulaşmış olacaktık. Biz ne kadar gelir elde ettik o yıl? 2 milyar doların altında. Bununla övünüyoruz ama potansiyelimizi bilmeliyiz. Aynı ürünü İtalyanların sattığı fiyattan satmış olsaydık bizim doğaltaş alanında ihracat gelirimiz 18 milyar dolar olacaktı. Yani moda, marka, tasarım ve işçilik konularında almamız gereken mesafe var” diye konuştu.

‘AFYONKARAHİSAR ZENGİNLİKLERİN FAZLA OLDUĞU BİR İL’

Zirvede konuşan Vali Çiçek de Afyonkarahisar’ın yer altı ve yer üstü zenginliklerine değindi. Vali Çiçek,  gizemli bir şehir olduğunu ve yerüstü gibi yer altı zenginliklerinin de fazla olduğu bir kent olduğunu ifade etti. Vali Çiçek, “Afyonkarahisar Türkiye mermer ihracatının yüzde 11.54’ünü karşılıyor. Sadece mermerden 200 milyon dolar ihracat yapılıyor. 7 bin 122 kişi mermer sektöründe çalışıyor ve ekmek yiyor.  Cenab-ı Allah yerin altına mermer ile birlikte termal suları da nasip etmiş. Bu anlamda da 32 bin yatak kapasiteli otelleri tesisleri olan bir kent. Afyonkarahisar yer üstü zenginlikleri ile de marka olmuş bir şehir” diye konuştu.

SEKTÖRÜN SORUNLARI İÇİN PANELLER DÜZENLENDİ

‘Mermer Ekonomi Zirvesi’nde düzenlenen panellerle doğal taş ve mermer sektöründeki sorunlar, verimliliğin artırılması, ihracatın artırılma yöntemleri ve en büyük maliyeti oluşturan enerji girdilerini azaltılması konuları ele alındı.  hisar gazetesi
ETİKET :  

Tümü