ÇOBAN: ÇALIŞMALARIMIZI HALK GÖRMEKTE..

İl Genel Meclisi Başkanı Burhanettin Çoban, gerçekleşen yol projeleri özetle şöyle açıkladı: “Sathi asfalt kaplama 206 km, sıcak asfalt 25 km, kilitli beton parke yol 19 km, stabilize yol 127 km, yeni açılan yayla yolları 46 km, protokol kapsamında yapılan sıcak asfalt 24 km, protokol kapsamında yapılan sathi kaplama 5 km olmak üzere 2021 yılında Afyonkarahisar İl Özel idaresi toplam 452 kilometre yol yapımı gerçekleştirmiştir.

13:33:05 | 2022-01-11

AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanlığı tarafından düzenlenen ‘2021 Yılı Değerlendirme Toplantısı’nda ‘‘Yol Ve Ulaşım Hizmetleri’ başlığıyla bir sunum gerçekleştiren İl Genel Meclisi Başkanı Burhanettin Çoban, gerçekleşen yol projeleri özetle şöyle açıkladı: “Sathi asfalt kaplama 206 km, sıcak asfalt 25 km, kilitli beton parke yol 19 km, stabilize yol 127 km, yeni açılan yayla yolları 46 km, protokol kapsamında yapılan sıcak asfalt 24 km, protokol kapsamında yapılan sathi kaplama 5 km olmak üzere 2021 yılında Afyonkarahisar İl Özel idaresi toplam 452 kilometre yol yapımı gerçekleştirmiştir. Bolvadin ilçesinde Yörükkaracaören, Taşlıdere, Nusratlı, Güney ve Kutlu köylerini birbirine bağlayan 6 km’lik yol sıcak asfaltla buluşmuştur.

LAVANTA VE GÜL BAHÇELERİNE ULAŞIM DAHA KOLAY

 

Dazkırı İlçesinin Sarıkavak, Örtülü ve Darıcalar köyünde 10 km’lik sathi asfalt kaplama çalışmasını büyük oranda tamamlanmıştır. Lavanta ve gül bahçelerinin yoğun olarak bulunduğu bu mevkiiye ulaşım artık daha kolay ve konforlu hale gelecektir. Sinanpaşa ilçesine bağlı Yörükmezarı ile Hocalar ilçesine bağlı Yağcı köyleri arasında bulunan 11 km’lik yol, güzergah değişikliği ve genişletme çalışmalarının ardından ulaşıma açılmıştır. Söz konusu yol, iki ilçe arasında gidiş geliş 60 km yol tasarrufu sağlayacaktır. Mevcut yolun 2021 yılında temel malzemesi serilmiş olup, 2022 yılında sathi kaplaması yapılarak daha konforlu hale getirilecektir. Emirdağ, Çaykışla, Demircili, Eskiköy, Güveçci, Karacalar, Soğukkuyu, Türkmen ve Yavuz köylerini, Emirdağ Merkezine bağlayan 8 köyün yolu sıcak asfalt yapılmıştır. Çay ilçemiz Eber göl yolunda 6 km’lik çift kat sathi asfalt kaplaması yapılarak hizmete sunulmuştur.

20 BİN DEKAR ARAZİNİN YENİDEN EKİLMESİ SAĞLANDI

Şuhut ilçesine bağlı, Akyuva baraj yolunda kilitli parke çalışması büyük oranda tamamlandı. Yapılan yol, bulunduğu konum itibarıyla gerek tarım ve hayvancılık alanında, gerekse turizm alanında vatandaşlarımıza büyük katkı sağlayacaktır. Çalışmalar kapsamında, İscehisar ilçesine bağlı Karaağaç-Alanyurt-Olukpınar grup köy yolu sıcak asfaltla buluşmuştur. Dinar İlçemizin Pınarlı-Körpeli-Çamlı köyleri grup yolu 4 metre genişlikten 7 metre genişliğe çıkartılarak asfalt kaplaması yapılmıştır. Bu yolla birlikte bu bölgedeki doğa turizminin canlanacağını düşünmekteyiz. Dinar ilçemizin Bülüçalan yayla yolu ve yine Ulu köy-Çürüklü yayla yolları açılarak 20 bin dekar arazinin yeniden ekilmesi sağlanmıştır.

TAŞ OCAĞIMIZ GEÇEN YIL FAALİYETE GEÇTİ

Çıkrık-Çayırbağ arasına yeni yol açılmış olup asfalt kaplaması yapılmıştır. Dinar Çapalı’da bulunan, yol yapımında kullanılan temel malzemenin çıkarıldığı taş ocağımız geçen yıl faaliyete geçmiştir. Buradan elde edilen 685 bin TL değerinde 40 bin ton temel malzeme 25 köyün yol yapımında kullanılmıştır. Sandıklı Akdağ’a ulaşım 5 metre genişliğinde olan, 27 virajlı, %10 eğimli yolla sağlanmaktaydı. Teknik ekiplerimiz yeni bir çalışma yaparak virajı 6’ya, eğimi %8’e, yol genişliğini ise 7 metreye çıkartarak farklı bir güzergâhta yol çalışması yapmış ve yolu beton parke kaplama olacak şekilde bitirmiştir. Asfalt plenti ve laboratuvarımız 2019 yılı Temmuz ayında tamamlanarak ilimiz Çay ilçesinde hizmet vermeye başlamış olup üretime devam etmektedir. Asfalt şantiyesi ve laboratuvarımız hem kendi köylerimize hem de diğer ilçe, belediye ve Kamu kurumlarından gelen talepleri kaliteli bir şekilde karşılamaktadır.”

MİLLİ EĞİTİM HİZMETLERİ

2021 yılı içerisinde toplam 42 derslikli 4 Okul ve 1 adet Spor Salonu yapımı gerçekleştirilmiştir. 2019 yılında İl Özel İdaremiz tarafından ihalesi yapılan İl Milli Eğitim Müdürlüğü Binası ve çok amaçlı salon 2021 yılında hizmete açılmıştır. Mevcut okullarımızın tamirat, tadilat, bakım ve onarımlarına her sene olduğu gibi bu sene de 10 Milyon TL harcamayla devam edilmiş olup ilk kez 2021 yılında bakım onarıma geçmiş yıllara göre % 50 fazla ödenek ayrılmıştır. Ayrıca 37 adet okulun güçlendirme projesi yapılmış bu iş için toplamda 6 milyon TL harcama yapılmıştır.

PLAN PROJE ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

İl Özel İdaresi tarihinde ilk defa Sülümenli ve Güney kasabalarına Jandarma Karakolu yapılmıştır.

SU KANAL HİZMETLERİ

2021 yılı içinde; 22 adet içme suyu sondaj kuyusu, 5 adet içme suyu terfi binası yapım ve tamiratı, 10 adet terfi hattı yapımı, 5 adet betonarme içme suyu deposu yapımı ve tamiri, 1 adet içme suyu şebeke yenileme inşaatı, 2 adet içme suyu isale hattı tamiratı, 10 adet ilave içme suyu şebeke inşaatı tamamlanmış olup, 25.650 metre içme suyu borusu döşenmiştir. 2020 yılında 32 adet araç ve makine ile güçlendirdiğimiz makine parkımıza 2021 yılında 1 adet lowbed dorse, 2 adet kombine kanal temizleme aracı kazandırılmıştır. Kastamonu’da yaşanılan sel felaketinde ve Muğla’da çıkan orman yangınlarında 38 personel, 8 kamyon, 13 iş makinası, 3 tır, 4 kamyonet ve 6 otomobille halkımızın yardımına koşulmuştur. Yaklaşık 2 ay süren çalışmalarda personellerimiz büyük bir özveriyle afetlerle mücadele etmiştir.

EMRE GÖLÜ PROJESİ VE AYAZİNİ PROJELERİ

Değerli Valimizin Emre Gölü ve çevresini Türkiye’nin en önemli turizm destinasyonlarından biri haline getirmek için yaptığı çalışmaya İl Özel İdaremizde büyük bir hevesle destek olmaktadır. Şehrimizde turizmi 12 aya yayma çalışmaları ve yöredeki halkımızın gelirini artırmak ve yeni gelir kaynakları oluşturmak amacıyla Ayazini Köyü 1. ve 2.Kısım Sokak Sağlıklaştırma uygulamaları tamamlanmıştır. Yıllardır konuşulan Sinanpaşa’yı Yörükmezarı ormanları üzerinden Hocalar’a bağlayacak olan ve Hocalar Afyonkarahisar arasını gidiş-geliş 60 km kısaltacak olan yolun alt yapısı bitmiştir.

DİĞER YATIRIMLAR

2022 yılı için yeni okul yapımı, okul bakım ve onarımlarına kullanılmak üzere 37 Milyon TL ödenek ayrılmıştır. 2022 yılında; Dazkırı’da 1 İlkokul, 1 Ortaokul, Sandıklı’da 2 adet atölye, 1 adet Anaokulu, Merkez Salar kasabasında 16 Derslikli İlkokul ihalesine çıkılacaktır. Merkez Şemsettin Karahisari Orta Okulu, Asım Kocabıyık Anaokulu, Dinar Merkez MTAL Atölye ve İscehisar 12 Derslikli İlkokul yapımı için proje hazırlıkları son aşamaya gelmiştir. İl Sağlık Müdürlüğüne makine teçhizat alımı için 642 bin TL. Gençlik Spor Müdürlüğüne okullara spor malzemesi alımı için 310 bin TL İl Tarım Müdürlüğüne ve Sulama projelerine 3 Milyon TL bütçe ayrılmıştır.”AFYONŞEHİR
ETİKET :  

Tümü